Hramul Mănăstirii Slobozia Comunicat de presă

În perioada 08 – 13 mai 2013, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu, Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului “Izvorul Tămăduirii” al Mănăstirii din Slobozia.

Partenerul media “Agenţia de ştiri – Lăcaşuri Ortodoxe” va transmite online toate evenimentele, care vor putea fi vizionate pe următoarele site-uri: www.lacasuriortodoxe.ro, www.sf-esc.ro, www.manastireaslobozia.ro.

Calendarul evenimentelor se va desfăşura după următorul program:

Miercuri, 8 mai 2013:

La orele 15:00 va avea loc primirea Icoanei Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului la Catedrala Episcopală, urmată de slujba de Te Deum.

La orele 15:30, după slujba de Te Deum, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, soborul de preoţi şi credincioşii vor pleca într-o procesiune pe străzile municipiului Slobozia până la Mănăstirea “Sfinţii Voievozi”, unde sfânta icoană va fi depusă într-un baldachin în curtea sfântului lăcaş, spre închinare tuturor credincioşilor.

Vineri, 10 mai 2013:

În ziua sărbătorii hramului Mănăstirii “Izvorul Tămăduirii” va fi săvârşită Sfânta Liturghie de către Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu. La slujbă vor participa toţi membrii clerici ai Permanenţei Consiliului Eparhial, preacucernicii părinţi protopopi ai Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preoţii din municipiul Slobozia. Împreună rugători vor fi şi reprezentanţi ai autorităţilor locale, judeţene şi credincioşi.

Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului va rămâne spre închinare până luni, 13 mai 2013, orele 10:00, când va fi pregătită pentru întoarcerea la Sfânta Mănăstire Durău.

Biroul de Presă

al Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...