Sinaxa cu stareţii şi stareţele Eparhiei

Vineri, 26 aprilie 2013, ora 1000, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu s-a întâlnit cu stareţii, egumenii şi stareţele din Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor la Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” din Slobozia.

Această întâlnire, care poartă denumirea de sinaxă, este organizată de exarhul mănăstirilor şi schiturilor, arhimandritul Rafail Mîţ, cu binecuvântarea Chiriarhului.

Preasfinţia Sa a deschis şedinţa cu un cuvânt de învăţătură despre viaţa monahală.

Preacuviosul părinte protosinghel Lucian Ciolovic, stareţul Mănăstirii Coslogeni, a tratat referat despre Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, întrucât anul acesta Biserica Ortodoxă a declarat anul 2013, anul Sfinţilor Împăraţi.

Începând cu preacuviosul părinte arhimandrit Rafail Mîţ, exarhul mănăstirilor şi stareţul Mănăstirii “Sfinţii Voievozi” din Slobozia, toţi stareţii şi stareţele din Eparhie au luat cuvântul şi au prezentat realizările din ultimul an şi proiectele de viitor de la obştea pe care o conduc.

În cadrul Sinaxei stareţilor şi stareţelor din Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor, prezidate de către Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, s-a analizat şi evaluat starea actuală a monahismului, cu plusurile şi minusurile sale şi cunoaşterea realităţilor atât duhovniceşti şi administrative ale mănăstirilor.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...