Slujbă arhierească la Mănăstirea Slobozia

Duminică, 30 decembrie 2012, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” din Slobozia.

Duminică, 30 decembrie 2012, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” din Slobozia.

În soborul slujitorilor au fost preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, Exarhul Mănăstirilor din cadrul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preacucernicul părinte consilier Daniel Enaşcu, preacucernicul părinte protopop Ramon Eugen Ilie, părinţi stareţi, preoţi şi diaconi.

În timpul Sfintei Liturghii Preasfinţia Sa l-a hirotonit întru diacon pe tânărul Emilian Bogdan Gugu pe seama Capelei “Sfântul Mucenic Pantelimon” a Spitalului Municipal Călăraşi, Protopopiatul Călăraşi.

Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică despre “fuga în Egipt” a Dreptului Iosif cu Sfânta Familie, despre aşezarea în Nazaret după moartea tiranului Irod. A împărtăşit năzuinţe pentru noul an 2013, rugând Preabunul Dumnezeu să binecuvinteze cărările vieţii noastre în Anul Nou.

A împărtăşit copii şi a binecuvântat toţi credincioşii prezenţi.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...