Slujbă arhierească la Mănăstirea Hagieni

Duminică, 9 decembrie 2012, Preasfinţitul Părinte Episcop Vicenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Hagieni, Protopopiatul Feteşti.

În soborul slujitorilor au fost preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, Exarhul Mănăstirilor din cadrul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preacucernicul părinte consilier Daniel Enaşcu, preacucernicul părinte protopop Marian Pătărlăgeanu, părinţi stareţi, preoţi şi diaconi.

Răspunsurile liturgice au fost date de corul Seminarului “Sfântul Ioan Gură de Aur” din Slobozia.

În timpul Sfintei Liturghii Preasfinţia Sa l-a hirotonit întru preot pe diaconul Mihail Fenelon Neagu pe seama Parohiei Zimbru, Protopopiatul Lehliu, iar întru diacon pe tânărul Marian Ferenţ.

Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică despre vindecarea femeii gârbove, despre îndemnul Mântuitorului de a nu urma cuvântul făţarnicului, ci bunul simţ şi credinţa să ne îndemne ceea ce este folositor sufletelor şi trupurilor noastre, de a face binele şi nu răul. A îndemnat obştea monahală de a fi făclie luminoasă care să lumineze tuturor celor care vor căuta lumina lui Hristos, rugăciune şi cuvânt de alinare.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...