Sărbătoare Chiriarhală în Eparhie

Duminică, 11 noiembrie 2012, când Biserica Ortodoxă îi prăznuieşte pe Sfinţii Mucenici: Mina, Victor şi Vichentie, Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor a slujit la Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” din Slobozia.

Această zi a fost încununată de Sfânta Liturghie, unde sub protia Preasfinţiei Sale, au slujit preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, exarhul mănăstirilor, părinţi consilieri, părinţii protopopi, părinţi stareţi, preoţi şi diaconi.

Corul Seminarului Teologic “Sfântul Ioan Gură de Aur” din Slobozia a dat răspunsurile liturgice.

După Sfânta Liturghie a fost săvârşit un Polihroniu pentru Preasfinţitul Episcop la aniversarea zilei numelui.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa, a explicat sensul duhovnicesc al pericopei evanghelice despre samarineanul milostiv, punând la inimă îndemnul Mântuitorului ca fiecare să ne facem aproapele fratelui nostru căzut între tâlharii păcatelor şi ai viciilor. A mulţumit colaboratorilor Centrului Eparhial, părinţilor stareţi şi tuturor credincioşilor pentru urările făcute la sărbătoarea zilei onomastice, asigurându-i că sunt prezenţi cu toţii în rugăciunile Sale.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...