Stareţii şi stareţele din Mitropolia Munteniei şi Dobrogei în sinaxă la Palatul Patriarhiei

La Palatul Patriarhiei din Bucureşti, în sala Aula Magna Teoctist Patriarhul s-a desfăşurat, astăzi, 25 septembrie 2012, sinaxa stareţilor şi stareţelor aşezămintelor monahale din Mitropolia Munteniei şi Dobrogei. Lucrările au fost prezidate de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. La eveniment au fost prezenţi şi membrii Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviştei, Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, Înaltpreasfinţitul Părinte Epifanie, Arhiepiscopul Buzăului şi Vrancei, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeşului şi Muscelului, Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, Preasfinţitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, Preasfinţitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii şi Preasfinţitul Părinte Varsanufie Prahoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor.

Evenimentul a debutat cu o scurtă rugăciune, apoi Patriarhul României a deschis sinaxa cu un cuvânt despre monahism intitulat Monahismul – între idealul sfinţeniei şi ispita secularizării – Misiunea mănăstirilor astăzi”.

În continuare, Preasfinţitul Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului a susţinut referatul cu tema Misiunea monahismului în viaţa Bisericii azi. Apoi, preacuviosul părinte arhim. Timotei Aioanei, exarh cultural al Arhiepiscopiei Bucureştilor şi Mare Eclesiarh al Catedralei Patriarhale, a prezentat mai multe propuneri pentru revigorarea vieţii monahale primite de la eparhiile Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei.

La întâlnirea organizată la Palatul Patriarhiei au fost reprezentate 188 de mănăstiri şi schituri din cuprinsul Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei, după cum urmează: Arhiepiscopia Bucureştilor – 41; Arhiepiscopia Tomisului – 31; Arhiepiscopia Târgoviştei – 10; Arhiepiscopia Buzăului şi Vrancei – 24; Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului – 23; Arhiepiscopia Dunării de Jos – 14; Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor – 11; Episcopia Alexandriei şi Teleormanului – 10; Episcopia Giurgiului – 10; Episcopia Tulcii – 14.

Lansarea volumului Sfântul Voievod Neagoe Basarab – ctitor de biserici şi cultură românească

De asemenea, în cadrul sinaxei a fost lansat volumul Sfântul Voievod Neagoe Basarab – ctitor de biserici şi cultură românească. Patriarhul României a prezentat lucrarea şi a înmânat celor şaisprezece autori ai studiilor acestui volum diploma omagială şi medalia 500 de ani de la întronizarea Sfântului Neagoe Basarab ca domnitor al Ţării Româneşti.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...