Hramul Mănăstirii Coslogeni

Vineri, 14 septembrie 2012, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte “Înălţarea Sfintei Cruci”, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Coslogeni din Protopopiatul Călăraşi, unde este stareţ protosinghelul Lucian Ciolovic. În soborul slujitorilor au fost preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, exarhul mănăstirilor din cadrul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preacuvioşi părinţi stareţi, preacucernicul părinte consilier Daniel Enaşcu, preacucernicul părinte Protopop de Călăraşi, Ramon Eugen Ilie, preoţi şi diaconi.

În cuvântul Său Preasfinţitul Episcop a vorbit credincioşilor despre Sfânta Cruce, semnul iubirii dumnezeieşti, precum şi despre urmarea lui Hristos pe calea Crucii.

După Sfânta Liturghie, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a făcut vizite pastorale parohiilor aflate în vecinătatea Mănăstirii Coslogeni din Protopopiatul Călăraşi: Coslogeni şi Satnoieni, îndemnând preoţii slujitori să se implice cu responsabilitate în activitatea pastoral misionară, cultural-administrativă şi socială în comunităţile parohiale pe care le păstoresc.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...