Corala „Sfântul Mare Mucenic Mina” desemnată câştigătoare

Marţi, 11 septembrie, a avut loc etapa eparhială a Concursului Naţional de Muzică Bisericească Lăudaţi pe Domnul !, organizat de Sectorul teologic – educaţional al Patriarhiei Române în colaborare cu eparhiile din ţară.

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte VINCENŢIU în Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor acest concurs s-a desfăşurat în biserica Mănăstirii Sfinţii Voievozi din Slobozia, fiind înscrise trei coruri preoţeşti: Corul „Sfântul Antim Ivireanul” al Protopopiatului Olteniţa, Dirijor dl Ştefan Voicu; Corul „Mihail Vulpescu” al Protopopiatului Călăraşi, Dirijor dl Del Vasilache şi Corala „Sfântul Mare Mucenic Mina” a Protopopiatului Slobozia, Dirijor PC Cătălin Stanciu.

Fiecare formaţie corală a interpretat, în cadrul concursului, trei piese religioase astfel: Corul „Sfântul Antim Ivireanul”: Sfinte Dumnezeule, Otce Naş, Fie Doamne mila Ta spre noi; Corul „Mihail Vulpescu”: Cuvine-se cu adevărat, Tatăl nostru, Miluieşte-mă Dumnezeule, în încheiere, Corala „Sfântul Mare Mucenic Mina”, Cuvânt bun şi Terirem, Doamne auzi glasul meu şi Lăudaţi pe Domnul, reprezentaţia muzicală fiind răsplătită cu aplauze din partea auditoriului iubitor de muzică bisericească prezent la acestă manifestare cultural-religioasă.

Evaluarea şi ierarhizarea interpretărilor muzicale a fost făcută de onoraţii membrii ai juriului:

– Preasfinţitul Părinte VINCENŢIU, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor – Preşedinte de onoare;

– Prof. Dr. Univ. Voicu Enăchescu – Preşedintele Asociaţiei Naţionale Corale din România – Preşedinte;

– Preot Lect. Dr. Matei Zaharia – Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” Bucureşti;

– Arhidiacon Asist. Univ. Iulian Dumitru – dirijorul Coralei „Armonia” a Arhiepiscopiei Tomisului.

În urma deliberărilor juriul a decis ca Eparhia noastră să fie reprezentată de Corala „Sfântul Mare Mucenic Mina”, cel mai bine pregătită, la etapa mitropolitană a Concursului Naţional de Muzică Bisericească Lăudaţi pe Domnul!, ce va avea loc în perioada 1-15 octombrie 2012, la Bucureşti.

Ca răsplată a eforturilor depuse, acestă zi reprezintă un moment de bucurie pentru membrii coralei şi dirijorul ei care astfel mai urcă o treaptă pe scara valorii muzicale româneşti.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...