Slujbă arhierească la Lehliu Gară II

Miercuri, 29 august 2012 Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a fost prezent în mijlocul credincioşilor din Parohia Lehliu Gară II, Protopopiatul Lehliu.

Preasfinţia Sa a slujit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, din care au făcut parte şi preacuviosul părinte arhimandrit Rafail Mîţ, exarhul mănăstirilor şi schiturilor, preacucernicul părinte consilier Daniel Enaşcu, preacucernicul părinte protopop Bogdan Iamandi.

La momentul predicii Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a vorbit credincioşilor, despre viaţa şi martiriul Sfântului Ioan, Înaintemergătorul şi Botezătorul Domnului nostru Iisus Hristos, ultimul mare profet al Vechiului Testament, vestit de profeţii Maleahi şi Isaia.

După terminarea Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa a vizitat biserica parohială Lehliu Gară I cu hramul Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, unde se desfăşoară lucrări de restaurare, consolidare şi pictură.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...