Slujbă arhierească la Catedrala Episcopală “Înălţarea Domnului” din Slobozia

Duminică, 8 iulie 2012, prăznuirea Sfinţilor Martiri Epictet şi Astion, ale căror sfinte moaşte se află spre închinare în racla din catedrala episcopală, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Catedrala “Înălţarea Domnului” din Slobozia, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Răspunsurile la strană au fost date de Corala Catedralei Episcopale.

Preasfinţia Sa, în cuvântul de învăţătură, a vorbit despre viaţa celor doi martiri, şi a explicat pericopa evanghelică cu vindecarea celor doi demonizaţi din ţinutul Gherghesenilor. Mântuitorul Iisus Hristos îşi arată iubirea Sa milostivă faţă de toţi oamenii în suferinţă şi mai ales faţă de cei chinuiţi de demoni. Suntem chemaţi să avem o puternică credinţă în Hristos, să săvârşim fapte bune, să ne întărim duhovniceşte, în felul acesta putând lupta împotriva duhurilor necurate.

Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a împărtăşit copiii şi credincioşii pregătiţi pentru primirea Sfintei Împărtăşanii.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...