Slujbă arhierească la Mănăstirea Slobozia

Luni, 4 iunie 2012, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” din Slobozia.

Sub protia Preasfinţiei Sale au slujit preacuviosul părinte exarh arhimandritul Rafail, preacucernicul părinte consilier Daniel Enaşcu, preacucernicul părinte Bogdan Ionuţ Stancu, Protopopul Urzicenilor şi un sobor de preoţi şi diaconi.

Sub protia Preasfinţiei Sale au slujit Sfânta Liturghie, preacuviosul părinte exarh, arhimandritul Rafail, stareţul Mănăstirii Slobozia, preacucernicii părinţi consilieri ai Centrului Eparhial: Daniel Enaşcu şi Gabriel Oproiu şi un sobor de preacuvioşi părinţi şi diaconi.

Sărbătoarea a fost consacrată şi de Taina Hirotoniei, astăzi fiind hirotonit întru preot diaconul Adrian Radu, care va păstorii credincioşii parohiei Lăcusteni, Protopopiatul Feteşti.

La momentul predicii Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a vorbit credincioşilor prezenţi despre sfinţii prăznuiţi, Zotic, Atal, Camasie şi Filip, rod al lucrării Sfântului Duh în Biserica întemeiată de Mântuitorul Iisus Hristos.

Preasfinţia Sa a împărtăşit copiii şi a împărţit credincioşilor daruri care să amintească de popasul liturgic făcut în cinstea Preasfintei Treimi.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...