Procesiune pe străzile Feteştiului

Vineri, 18 mai 2012, pe străzile Municipiului Feteşti s-a desfăşurat procesiunea cu moaştele Sfântului Andrei, Apostolul Românilor, cu ocazia sfinţirii bisericii cu hramul “Adormirea Maicii Domnului” – Feteşti.

Preacuviosul părinte exarh, arhimandritul Rafail a condus procesiunea, fiind înconjurat de toţi preoţii din Protopopiatul Feteşti.

La biserica din cartierul Colonişti, orele 18:00, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit slujba de Te Deum, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, iar după slujbă a anunţat credincioşii prezenţi la procesiune de programul slujbelor ce vor avea loc Duminică, 20 mai 2012, când sunt aşteptaţi credincioşi din toată Eparhia la slujba de sfinţire a bisericii şi să se închine la moaştele Sfântului Andrei.

Racla cu moaştele Sfântului Andrei au venit de la Mănăstirea Peştera Sfântului Andrei din Arhiepiscopia Tomisului cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Teodosie.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...