Hramul Mănăstirii, monument istoric, din Slobozia

Vineri, 20 aprilie 2012, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte “Izvorul Tămăduirii”, o sărbătoare închinată Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea, monument istoric, cu hramurile “Sfinţii Voievozi” şi “Izvorul Tămăduirii” din Slobozia. La slujbă au participat membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, preacucernicii părinţi protopopi ai Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor şi un sobor de 90 de preoţi şi diaconi.

S-au rugat alături de ceilalţi pelerini şi credincioşi şi reprezentanţi ai autorităţilor locale, judeţene şi centrale.

În cuvântul Său Preasfinţitul Episcop a vorbit credincioşilor despre ajutorul pe care-l primim prin rugăciunile către Născătoarea de Dumnezeu, despre puterea sfinţitoare a apei ce s-a sfinţit în această zi, despre ajutorul pe care sfinţii îl dăruiesc sufletelor şi trupurilor noastre.

După oficierea Sfintei Liturghii Preasfinţia Sa a sfinţit Aghiasma, după rânduiala specifică Săptămânii Luminate.

Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” din Slobozia, Paraclis Episcopal, a primit hramul “Izvorul Tămăduirii” în luna noiembrie a anului 2009.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...