Învierea Domnului

Duminică, 15 aprilie 2012, preacuviosul părinte staret si exarh a săvârşit la Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” din Slobozia Slujba Învierii, împreună cu au sobor de preoţi şi diaconi. La miezul nopţii părintele stareţ a oferit celor prezenţi la slujbă Lumina Sfântă. A urmat Canonul Învierii şi Sfânta Liturghie, un mare număr de credincioşi împărtăşindu-se cu Sfântul Trup şi Sânge al Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

La amiază, s-a săvârşit slujba Vecerniei, care se mai numeşte “A Doua înviere”, împreună cu toţi preoţii şi diaconii mănăstirii. La această vecernie a Învierii, care simbolizează arătarea lui Hristos în faţa ucenicilor, după Învierea Sa din morţi, s-a citit Evanghelia în douăsprezece limbi.

Predica preacuviosului părinte stareţ Arhimandritul Rafail Mîţ a evidenţiat roadele Învieri Mântuitorului Iisus Hristos pentru umanitate şi întreaga creaţie, cu toţii devenind, prin Învierea Mântuitorului Hristos fii ai lui Dumnezeu născuţi din Dumnezeu prin Duhul Sfânt. Preasfinţia Sa ne-a îndemnat să păstrăm pururi în sufletele noastre Lumina Învierii şi bucuria pe care Dumnezeu ne-a făcut-o în această zi.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...