Duminica Tomii la Mănăstirea Slobozia

Duminică, 22 aprilie 2012, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească în biserica Mănăstirii “Sfinţii Voievozi” din Slobozia.

Sub protia Preasfinţiei Sale, la Sfânta Liturghie au participat Preacuviosul Părinte Arhimandrit Rafail Mîţ, Exarhul Mănăstirilor şi Schiturilor, preacucernicii părinţi consilieri Daniel Enaşcu, Gabriel Oproiu, Florin Ionescu, Nicuşor Silviu Dascălu, preacuvioşii părinţi stareţi ai mănăstirilor din cadrul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preoţi şi diaconi.

Cu această ocazie Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a hirotonit întru ieromonah pe ierodiaconul Antonie Năstasă, pentru Mănăstirea “Sfinţii Voievozi”, iar preacuviosul părinte Ilarion Harz Conachi, stareţ al Mănăstirii Frăţileşti-Sudiţi, a primit rangul de protosinghel.

Preasfinţia Sa a explicat pericopa evanghelică a zile şi a pus la inima credincioşilor îndemnul pe care Mântuitorul Iisus Hristos i l-a adresat Apostolului Toma: “Adu degetul tău încoace şi vezi mâinile Mele şi adu mâna ta şi o pune în coasta Mea şi nu fi necredincios, ci credincios.”
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...