Duminica Ortodoxiei la Mănăstirea “Sfinţii Voievozi”

Duminică, 4 martie 2012, Preacuviosul părinte stareţ Arhimandritul Rafail, exarhul Mănăstirilor şi Schiturilor din cadrul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” din Slobozia, înconjurat de un sobor de preacuvioşi părinţi şi diaconi. Răspunsurile la strană au fost date de corul de călugări şi fraţi al mănăstirii.

Din vremea fericitului întru adormire Patriarhul Justinian, Prima Duminică a Postului Mare sau Duminica Ortodoxiei a fost rânduită ca fiind ziua în care se face colecta pentru Fondul Central Misionar. Acest Fond este destinat în exclusivitate ajutorării semenilor aflaţi în lipsuri, în nevoi sau în suferinţe.

S-a citit Pastorala Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...