Canonul Sfântului Andrei Criteanul la Mănăstirea “Sfinţii Voievozi”

În prima săptămână a Postului Mare, în zilele de luni, marţi, miercuri şi joi, este rânduit ca în biserici să se oficieze slujba Canonului cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul, iar în zilele de miercuri şi vineri Sfânta Liturghie a Darurilor mai înainte sfinţite.

Preacuviosul părinte stareţ Arhimandritul Rafail Mîţ, a oficiat Canonul cel Mare la Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” din Slobozia, începând cu ora 17:00, înconjurat de obştea mănăstirii.

Canonul cel Mare (lucrare a Sfântului Andrei Criteanul) se oficiază atât în prima cât şi în a cincea săptămână a Postului Mare, fiind cea mai importantă operă a imnografiei despre pocăinţă. Canonul ne introduce pe fiecare dintre noi în istoria mântuirii neamului omenesc şi ne îndeamnă să conştientizăm, prin intermediul modelelor de pocăinţă, amplitudinea păcatelor noastre şi înstrăinarea faţă de Dumnezeu.

Miercuri, în prima săptămână din Postul Mare, la Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” din Slobozia s-a oficiat şi Taina Sfântului Maslu.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...