Hramul Mănăstirii Hagieni, Protopopiatul Feteşti

Marţi, 06 decembrie 2011, când Biserica Ortodoxă îl cinsteşte pe “Sfântul Ierarh Nicolae”, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Hagieni din Protopopiatul Feteşti. În soborul slujitorilor au fost preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, Exarhul Mănăstirilor din cadrul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preacucernicul părinte consilier Daniel Enaşcu, părinţi stareţi, preoţi şi diaconi.

Răspunsurile liturgice au fost date de corul Seminarului “Sfântul Ioan Gură de Aur” din Slobozia.

In timpul Sfintei Liturghii Preasfinţia Sa l-a hirotonit întru diacon pe tânărul Marius Cătălin Stoica, pe seama Catedralei Episcopale “Înălţarea Domnului” din Slobozia, iar diaconul Ionel Gabriel Buliga a fost hirotonit preot pe seama Parohiei “Progresu”, Protopopiatul Feteşti, primind şi duhovnicia prin hirotesie.

La finalul slujbei precuviosul părinte protosinghel Gabriel Botezatu, Egumenul Mănăstirii Hagieni a rostit o cuvântare cu ocazia sărbătorii hramului lăcaşului de cult. De asemenea, Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor prezenţi la slujbă despre viaţa şi minunile înfăptuite de Sfântul Nicolae, Arhiepiscopul din Mira Lichiei, model de sfinţenie pentru fiecare credincios.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...