Hramul Mănăstirii “Sfinţii Voievozi” din Slobozia

Marţi, 8 noiembrie 2011, Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” din municipiul de Reşedinţă Episcopală, Slobozia şi-a sărbătorit hramul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor şi de Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, înconjuraţi de preacuviosul părinte stareţ arhimandritul Rafail, exarhul mănăstirilor, un ales sobor de preacuvioşi părinţii stareţi, părinţi consilieri, părinţii protopopi, preoţi şi diaconi.

Răspunsurile liturgice au fost date de corul Seminarului Teologic Liceal “Sfântul Ioan Gură de Aur”.

Diaconul Constantin Gabriel Sandu a primit hirotonia întru preot, pe seama parohiei Lămoteşti, Protopopiatul Olteniţa

Cu ocazia hramului Mănăstirii “Sfinţii Voievozi”, Preasfinţia Sa a acordat domnului Mihai Ioniţă, un binefăcător şi susţinător al lăcaşurilor de cult din Slobozia Ordinul “Crucea Sloboziei, în Grad de Cavaler”, maicii stareţe Mihaela de la Mănăstirea Bistriţa Vâlceană i-a oferit “Crucea Sloboziei”, iar domnului Gabi Ionaşcu, primarul municipiului Slobozia, i-a dăruit o icoană cu Maica Domnului, replică a icoanei Prodromiţa de la Muntele Athos.

Preasfinţitul Episcop Vincenţiu şi Preasfinţitul Episcop Emilian Lovişteanul au ţinut cuvânt de învăţătură.

După Sfânta Liturghie s-a săvârşit slujba de sfinţire a clopotniţei, recent restaurată, urmată de dezvelirea pisaniei, care aminteşte ultimele lucrări de la clopotniţa mănăstirii.
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...