29 aprilie 2011 – Hramul Mănăstirii „Sfinţii Voievozi” din Slobozia

Comunicat de presă

În perioada 28 Aprilie – 3 mai 2011, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu, Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi celui de-al II-lea hram „Izvorul Tămăduirii” al Mănăstirii din Slobozia.

Calendarul evenimentelor se va desfăşura după următorul program:

Joi, 28 aprilie 2011:

La orele 16:00 va avea loc primirea Sfintelor Moaşte ale Sfântului Grigorie Teologul la Catedrala Episcopală, urmată de slujba de Te Deum.

La orele 16:30, după slujba de Te Deum, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu şi soborul de preoţi şi credincioşi vor pleca într-o procesiune pe străzile municipiului Slobozia până la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi”, unde racla va fi depusă într-un baldachin în curtea sfântului lăcaş, spre închinare tuturor credincioşilor.

Vineri, 29 aprilie 2011:

În ziua sărbătorii hramului Mănăstirii „Izvorul Tămăduirii” va fi săvârşită Sfânta Liturghie de către Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu. La slujbă vor participa toţi membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, preacucernicii părinţi protopopi ai Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preoţi, reprezentanţi ai autorităţilor locale şi credincioşi.

Duminică, 1 mai 2011:

Începând cu orele 09:00, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu va săvârşi Sfânta Liturghie înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi.

Racla cu Sfintele Moaşte va rămâne spre închinare în curtea Mănăstirii până Marţi, 3 mai 2011, orele 10:00, când va fi pregătită pentru întoarcerea la Mănăstirea Slatina, Arhiepiscopia Sucevei şi Rădăuţilor.

Biroul de Presă al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

episcopiaslobozieisicalarasilor@yahoo.com
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...