08 noiembrie 2010 – Hramul Mânăstirii “Sfinţii Voievizi” din Slobozia

Comunicat de presă

În perioada 5-8 Noiembrie 2010, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu, Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor se organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului Mânăstiri „Sfinţii Voievozi” din Slobozia.

Calendarul evenimentelor se va desfăşura după următorul program:

Vineri, 5 Noiembrie 2010:

La orele 1300 va avea loc primirea Sfintelor Moaşte la Catedrala Episcopală, urmată de slujba sfinţirii raclei celei noi în care vor fi depuse moaştele „Sfântului Ioan Gură de Aur” şi a celorlalţi sfinţi aduşi spre închinare credincioşilor din Cetatea Sloboziei, unde vor sluji sub protia Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu, un sobor de preoţi şi diaconi.

La orele 1600 După slujba de sfinţire Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu şi soborul de preoţi şi credincioşi vor pleca într-o procesiune pe străzile municipiului Slobozia până la Mânăstirea „Sfinţii Voievozi”, unde racla va fi depusă într-un baldachin în curtea sfântului lăcaş, spre închinare tuturor credincioşilor.

Luni, 8 Noiembrie 2010:

În ziua sărbătorii hramului Mânăstirii „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” va fi săvârşită de către Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu slujba de sfinţire a lucrărilor exterioare realizate la biserica Mânăstirii „Sfinţii Voievozi”, urmată de Sfânta Liturghie Arhierească. La slujbă vor participa toţi membrii Permanenţei Consiliului Eparhial, preacucernicii părinţi protopopi ai Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preoţi, reprezentanţi ai autorităţilor locale şi credincioşi.

Biroul de Presă al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

episcopiaslobozieisicalarasilor@yahoo.com
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...